2013. január 14., hétfő

Házi vaníliafagyi







4 tojás
2,5 dl tejszín
200 gr porcukor
1 vaníliarúd


A tojásokat szétválasztom. A fehérjéből a cukorral kemény habot verek. A sárgákat egyenként elkeverem benne a vanília kikapart belével egyetemben. A tejszínt is keményre verem. Habkanállal finoman összeforgatom őket. Formába, dobozba öntöm, jól kifagyasztom.


2013. január 8., kedd

Vörösboros szarvaspörkölt burgonyafánkkal






A szomjas szarvas egy forráshoz ment. Amint ivás közben meglátta tükörképét a vízben, dicsérte agancsát, látva milyen nagy és szép, lábait viszont ócsárolta, amiért vékonyak és gyengék. Még ezzel foglalkozott, amikor egy oroszlán jelent meg, és űzőbe vette őt. A szarvas futni kezdett, és jóval meg is előzte az oroszlánt. Ameddig puszta volt a síkság, az elöl futó szarvas biztonságban volt, de mikor egy erdős helyre ért, ott az agancsa beleakadt az ágakba; nem tudott tovább futni, és az oroszlán elkapta. Mikor már haldokolt, így szólt magához a szarvas: "Én szerencsétlen! Az őrzött meg, amit árulónak hittem, és az miatt pusztulok el, amiben nagyon bizakodtam.
                 ( A szarvas és az oroszlán - tanmese)


Hozzávalók:

Pörkölt:

1 kg szarvas lábszár vagy gulyáshús
100 gr füstölt szalonna
2 fej hagyma
2 paradicsom
1 paprika
1 kisebb chili
2 evőkanál mustár
6 kakukkfű ág
1 evőkanál Piros Arany
2 evőkanál fűszer paprika
2,5 dl száraz vörösbor
pár szem bors

Fánk:

300 gr krumpli (hámozott súly)
300 gr liszt
22 gr élesztő
1 dl tej
0,5 kávéskanál cukor
1 evőkanál só




A szalonna zsírját kiolvasztom, majd megfonnyasztom rajta a felkockázott hagymát. Ha puha, nagy lángra állítom, és jól leblansolom a beletett, nagyobb darabokra vágott húst. Hozzáadom a zöld paprikát, paradicsomot, borsot, kivágott erejű chilit, a mustár, kakukkfű felét. (Azért csak a felüket, mert az első adag íze a húsba megy, a másodiké már a szaftot gazdagítja.) Felöntöm borral, és kisebb lángon félig megfőzöm. Akkor sózom, belenyomom a Piros Aranyat, beleszórom a fűszerpaprikát, és hozzáadom a mustár és kakukkfű másik felét. Teljesen puhára főzöm. ( A színhús mindig hamarabb lesz kész, ezért csak akkor zárom el, ha az inas részek is készek.)

A krumplit felkockázom és megfőzöm sós vízben. Leszűröm, és hagyom kihűlni. Közben az élesztőt felfuttatom  cukros, langyos tejben. A lisztet elkeverem a sóval, belenyomom a krumplit. Beleöntöm a felfutott élesztőt, és kigyúrom. A kétszeresére kelesztem - kb. 45 perc. Enyhén lisztes kézzel pingpong labda nagyságú golyókat szaggatok belőle, majd golyóvá formálom a két tenyerem közt. Akkor finoman kihúzogatom, mint a lángost, hogy középen vékony hártya maradjon. nagyobb tálcára pakolgatom, és újból kelesztem 20-25 percet. Akkor közepesen forró, bő olajba teszem, hogy legyen helye kicsit kiterülni. Ha piroskás az alja, megfordítom. Ha maradna belőle, jó hidegen is édességnek, lekvárt tenni a közepébe, és megszórni egy kis porcukorral.
TIPP!
Egyszerűbb, valamint klasszikus módon is lehet készíteni. Ha gömb formát szeretnénk, nem kell kihúzogatni, csak gömböt formázni belőle. 
Viszont nagyanyám gyerekkoromban csak egyszer kelesztette. Zsrít olvasztott egy kis edényben. Majd kicsit megmártott benne egy evőkanalat, úgy szaggatta ki egyenesen a tálból a megkelt tésztát, bele a forró zsírba.


2013. január 7., hétfő

Sajtos rúd, az ellenállhatatlan






"Fogyókúra felfüggesztve"- közölte Marisom csüggedt arccal. Ez azt jelenti "már megint akadt valami ellenállhatatlan a hétvégén". Valami, amiből veszel egyet, aztán még egyet, és mire észbe kapsz már be is faltál fél tányérral. És aztán megállíthatatlan...

Hozzávalók:

500 g liszt
250 g puhább margarin
175 g tejföl
2 tojás sárgája
1 dl tej
25 g élesztő
1 evőkanál só
pici cukor

250 g reszelt sajt (füstölt és síma keverve)
30 g olvasztott vaj
1 tojás fehérje




A sót elkeverem a liszttel, majd elmorzsolom benne a felkockázott margarint. A tejfölt elkeverem a tojássárgákkal, kicsit sózom, majd ráöntöm a lisztre. Erre jön a cukros tejben felfuttatott élesztő. Jól kigyúrom. (Lágy tészta lesz belőle, de nem szabad plusz lisztet hozzáadni!) Gömbölyítem és folpackba tekerem. Éjszakára hűtőbe teszem.
Másnap lisztezett felületen olyan fél centi vastagra nyújtom. Lekenem olvasztott vajjal, és megszórom a sajt felével. Feltekerem, mint egy bejglit. Folpacba újra, és a hűtőbe még fél órára. Addig előmelegítem a sütőt 180 fokra. 
A tésztát megint fél centisre nyújtom. Pizzavágóval 1x8 centis rudakra vágom. Lekenem fehérjével, és megszórom sajttal. Egy lapátkával ráemelem egy sütőpapíros tepsire, ott kicsit széthuzogatom, majd sütőbe tolva aranysárgára sütöm.


2013. január 3., csütörtök

Rántott libamáj rósejbnivel





Vagyis szalmakrumplival. És birssel. Vagy bogyós gyümölcsökkel, miket egy kis cukorral hirtelen, hangyányit összerottyantunk. Mert a libamáj ezt szereti. És összezörren minden savanyúság, saláta láttán. Szóval, ha már áldozunk rá, tegyünk az ő kedvére is!


Hozzávalók:

1 szép libamáj
0,5-1 kg libaháj
2-3 tojás
2-3 kanál tejszín
liszt
házi morzsa
só,bors

1 kg krumpli
0,5 liter olaj

birs kompót



A hájat feldarabolom, olajon kisütöm. Kiszedem a tepertőket. A zsírból abba a serpenyőbe, amiben a májat rántom majd, átöntök annyit, hogy olyan centi vastagon álljon benne. A megmaradt zsírhoz még öntök olajat, ha kell, mert ebben sütöm a krumplit.
A májat kicsit leöblítem, finoman megtörlöm. Ujjnyi vastag szeleteket vágok, sózom, frissen örölt borsot tekerek rá. A krumplit hámozom, majd fél centis-centis lapokra vágom. Deszkán tovább szelem, ugyanolyan vastagra, mint a lapokat. Enyhén forró olajban aranysárgára sütöm.Papírtörőn leitatom, sózom.
Míg sül, májat lisztbe, tejszínnel, sóval elkevert tojásba, morzsába forgatom, és közepesen forró olajban kisütöm. Papírtörlőre szedem. 
Birskompótot adok hozzá.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...